Elon Musk udostępnia Ukrainie system Starlink 

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez należącą do Muska firmę SpaceX. Sieć satelitów jest umieszczona na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej, a głównym jej celem jest dostarczenie łączności internetowej o wysokiej przepustowości na całym globie. Pierwsze satelity zostały umieszczone na orbicie w 2019 roku, obecnie jest ich już prawie 2 tysiące. Docelowo system ma składać się z około 12 tys. satelitów umieszczonych na trzech wysokościach. 

Na prośbę przedstawicieli rządu Ukrainy wystosowaną na Twitterze, Elon Musk uruchomił usługę łączności internetowej Starlink nad Ukrainą wysyłając tam satelity. Dodatkowo przekazał setki terminali do jego obsługi. Ostatnio zaktualizowano także oprogramowanie tak, by możliwa była instalacja odbiorników w samochodach i ich ładowanie z zapalniczek samochodowych. Musk obiecał też kolejne dostawy sprzętu tak, aby uruchomić łączność w zniszczonych miastach. W ten sposób Starlink umożliwił ponowną komunikację broniących się wojsk ukraińskich.

Elon Musk wskazał jednak, że korzystanie z jego satelitów wiąże się również z ryzykiem. SpaceX jest jedynym – poza rosyjskimi – dostawcą Internetu satelitarnego w Ukrainie, a tym samym teoretycznie jego użytkownicy mogą być namierzani przez rosyjskie wojska.