Rosja krajem z największą liczbą sankcji

Rosja krajem z największą liczbą sankcji na świecie – od 22 lutego, czyli dnia kiedy Rosja uznała niepodległość republik Donieckiej i Ługańskiej, zostało na nią nałożone ponad 4800 nowych sankcji. 
 
Sumarycznie na Rosję jest nałożone już około 7500 sankcji, co daje jej zdecydowanie pierwsze miejsce na świecie pod względem międzynarodowych restrykcji. Na kolejnych trzech pozycjach są Iran, Syria i Korea Północna, które sumarycznie są objęte podobną liczbą sankcji co Rosja.  
  
Na czele obecnej rundy nowych sankcji wobec Rosji stoją Wielka Brytania, Szwajcaria i Unia Europejska z odpowiednio 903, 774 i 705 wprowadzonymi ograniczeniami. Ponad 88% restrykcji dotyczy osób indywidualnych, tylko 519 sankcji zostało nałożone na spółki i inne podmioty. Dodatkowo część krajów nałożyła restrykcje importowe na całe rosyjskie sektory, w szczególności surowce energetyczne. 
  
Oprócz oficjalnych sankcji nałożonych przez państwa i organy międzynarodowe, według badaczy z Yale School of Management, ponad 300 podmiotów częściowo lub całkowicie wycofało się z rynku rosyjskiego, w tym takie firmy jak Adidas, Google, Disney, Exxon czy Volkswagen. 
  
Liczba oficjalnych sankcji oraz bojkotu firm międzynarodowych jest więc imponująca. Otwartym pytaniem pozostaje czy będzie skuteczna i przyczyni się do zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę. 
  
Szczegółowa lista i analiza sankcji dostępna jest w bazie www.castellum.ai