Pomimo sankcji Rosja zwiększa dochody z eksportu surowców

Jak wynika z najnowszego raportu Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) Rosja w maju bieżącego roku zarobiła około 880 mln euro na eksporcie ropy, gazu i węgla, co przekłada się na 40 procentowy wzrost w porównaniu z majem zeszłego roku. Bardzo silny wzrost cen tych surowców z nadwyżką zrekompensował spadek wielkości eksportu wynikający z nałożonych sankcji. 

Raport pokazuje również brak światowej jednomyślności w sprawie sankcji i ograniczania zakupów rosyjskich surowców. Najbardziej zmniejszyły się dostawy do Unii Europejskiej, dzienna wartość eksportu w maju była o ponad 100 mln euro niższa niż w lutym-marcu. Liderami w ograniczeniu eksportu były Polska, USA, Turcja oraz Hiszpania. Z drugiej strony mamy jednak kraje, które znacznie zwiększyły zakupy rosyjskich surowców – zestawienie otwierają Indie, które wydały prawie 90 mln euro więcej niż rok temu. 

Dochody ze sprzedaży surowców są dla Rosji głównym źródłem finansowania wojny w Ukrainie. Celem sankcji było ograniczenie tego finansowania, jednak jak na razie efekt jest wręcz odwrotny i stawia skuteczność tego typu działań pod dużym znakiem zapytania. 

Całe opracowanie CREA można przeczytać pod tym linkiem: https://lnkd.in/eMsZWv7f