Ostatnie 8 lat było najcieplejsze w historii pomiarów

Ostatnie 8 lat było najcieplejsze w historii pomiarów, czyli od 1880 roku. Średnia globalna temperatura odbiega od tej z XX wieku o 0,82 do 0,99 stopnia Celsjusza. Jednocześnie rekord osiągnęła globalna temperatura w październiku br. – był on najcieplejszy w historii, ze średnią o ponad 2 stopnie wyższą niż ta z ostatnich 30 lat.
 
Najnowsze dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazują, że światowe zużycie węgla w tym roku znów może osiągnąć nieodnotowany dotąd poziom – rosnąc o 0,7%. Ubiegły rok w tym zakresie także był rekordowy – odbicie globalnej gospodarki po pandemii przyniosło wzrost zużycia węgla o 6%.
 
Porozumienie paryskie, podpisane przez 194 kraje i Unię Europejską, zakłada ograniczenie wzrostu globalnej temperatury do znacznie poniżej 2°C względem poziomu z czasów przedprzemysłowych i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia go do 1,5°C. Droga do realizacji tych celów wydaje się być długa i kręta, a na wykonanie zobowiązań pozostało już niecałe 8 lat.
 
Tymczasem kończy się szczyt klimatyczny COP27 w egipskim Sharm El-Sheikh, gdzie światowi liderzy rozmawiają o wyzwaniach związanych z globalnym ociepleniem.