10% zysku portfela funduszy CERES DI w rankingu Parkietu
10% zwrotu po roku – tyle przyniosła kompozycja funduszy przygotowana przez Marcina Ciesielskiego, CFA, Doradcę Inwestycyjnego CERES Domu Inwestycyjnego, na potrzeby rywalizacji firm inwestycyjnych na łamach Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”.
Kwiecień to 13. miesiąc obecnej edycji portfela funduszy „Parkietu”, która zaplanowana jest na 18 miesięcy. Marzec był miesiącem o dużej zmienności i braku jednoznacznych trendów wśród kluczowych klas aktywów, a połowa analityków konkursu musiała pogodzić się z uszczupleniem wartości portfeli, które w jednym przypadku doprowadziły do ujemnego wyniku w całym okresie inwestycji. Nasz portfel funduszy ponownie odnotował pozytywną stopę zwrotu i nadal utrzymuje się w czołówce zestawienia.
Podkreślamy, że nasze podejście do budowy portfeli ma charakter długoterminowy – jesteśmy świadomi, że zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów, liczą się spokój i konsekwencja. Nie zmieniamy gwałtownie obranej strategii, nie zwiększamy udziału w akcjach w okresach podwyższonej niepewności, ani nie podnosimy ryzyka za pomocą dźwigni finansowej. Tak samo, jak w portfelach tworzonych w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego, naszym celem jest stabilność wyników i minimalizacja wahań wartości inwestycji.
Nasz doradca inwestycyjny wskazuje, że w marcu po raz kolejny bardzo dobrze zaprezentowała się giełda w Polsce, gdzie tym razem wyróżniły się spółki o średniej kapitalizacji. Końcówka pierwszego kwartału była również korzystna dla rynku surowców – szczególnie dla metali szlachetnych. Z kolei słabo wypadł rynek akcji w Stanach Zjednoczonych. Obawy o wprowadzenie ceł oraz powracające ryzyko recesji doprowadziły do silnej wyprzedaży. Najbardziej ucierpiał sektor technologiczny – indeks Nasdaq Composite pogłębił rozpoczętą w lutym korektę, spadając w marcu o ponad 8%.
Marcin Ciesielski 💬: W portfelu inwestycyjnym utrzymujemy dotychczasową ekspozycję na akcje – uznajemy bieżące spadki na rynku amerykańskim za przejściowe. Jednocześnie zdecydowaliśmy się zrealizować zyski z inwestycji w srebro, całkowicie wychodząc z funduszu Quercus Silver. Mimo że nasza długoterminowa perspektywa wobec kruszcu pozostaje pozytywna, obecna dynamika wzrostów wydaje się trudna do utrzymania w najbliższych miesiącach. Uzyskane środki przekierowujemy do funduszy obligacji długoterminowych, oczekując dalszego spadku rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych – zarówno w Polsce, jak i w USA, gdzie są już one zauważalnie poniżej poziomów z końca grudnia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych strategiach inwestycyjnych, w ramach usługi doradztwa inwestycyjnego CERES DI, zapraszamy do kontaktu. 📞
Zachęcamy do przeczytania całego artykułu w gazecie Parkiet ➡️ Portfel funduszy inwestycyjnych w kwietniu: Czy po tej burzy też wyjdzie słońce?