Dywersyfikacja i alokacja – fundamenty skutecznego inwestowania
Jak inwestują klienci na świecie i jak dywersyfikują swój portfel aktywów? Jakie są zauważalne trendy? Jak wygląda struktura portfela inwestycyjnego klientów CERES DI?
Struktura inwestycji na świecie i trendy
Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Capgemini o stanie światowego bogactwa za 2024 rok inwestycje alternatywne oraz instrumenty dłużne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród zamożnych inwestorów – stanowiąc odpowiednio średnio 15% i 20% wartości całego portfela inwestycyjnego, i w obu przypadkach najwięcej od 2018 roku. Udział akcji w 2024 roku spadł zaś do najniższego poziomu od 2018 roku – z 31% do 21%.
To pokazuje, że obecnie, w świecie dynamicznych zmian rynkowych i zagrożeń geopolitycznych, inwestorzy poszukują z jednej strony strategii inwestycyjnych, które będą stanowiły ciekawą alternatywę dla tradycyjnych aktywów z ekspozycją na zawirowania rynkowe oraz zapewniały niską korelację z aktywami giełdowymi, z drugiej zaś lokują sporą część aktywów w instrumenty bezpieczne, oczekując co najmniej ochrony kapitału (zgodnie z raportem udział długu oraz gotówki, lokat i funduszy rynku pieniężnego stanowi łącznie 45% aktywów).

Warto zauważyć, że BlackRock, największy zarządzający aktywami na świecie, poszerza ofertę funduszy dla zamożnych inwestorów indywidualnych, umożliwiając im dostęp do rynków prywatnych, tym samym stawiając na kluczową rolę inwestycji alternatywnych w swojej przyszłości. Jak powiedział Stephen Cohen, dyrektor ds. produktów w BlackRock 💬: Postrzegamy rynki prywatne jako kluczowy element oferty BlackRock, ponieważ klienci poszukują rozwiązań pozwalających budować lepsze portfele, oferujące wyższe zwroty i większą dywersyfikację.
Jednocześnie, z badania 2024 Global Family Office Report przeprowadzonego przez JP Morgan wśród 190 family office na świecie (ze średnią wartością aktywów pod zarządzaniem na poziomie ponad 850 mln USD) okazało się, że średnia alokacja aktywów w instrumenty alternatywne wynosi aż 45%, zaś w akcje ponad 26%.
Jak inwestują klienci CERES Domu Inwestycyjnego?
Portfele inwestycyjne naszych klientów opierają się na zróżnicowanych klasach aktywów. Korzystając z rekomendacji wydawanych w usłudze indywidualnego doradztwa inwestycyjnego budują portfele w oparciu o fachową wiedzę i doświadczenie naszych doradców inwestycyjnych, co pomaga odpowiednio zdywersyfikować posiadany majątek. To z kolei pozwala skutecznie zarządzać ryzykiem i maksymalizować stopę zwrotu. Jak wygląda ta struktura?
W funduszach akcji, charakteryzujących się zmiennością, ale dających potencjał wysokich stóp zwrotu jest ulokowane 18,3% aktywów klientów. W funduszach dłużnych, co do zasady stabilizujących portfel i zapewniających przewidywalne przepływy pieniężne, jest 48,7% inwestycji. W poszukiwanie okazji niezależnie od cyklu koniunkturalnego w ramach strategii absolutnej stopy zwrotu jest zaangażowanych 7,1% aktywów, zaś w funduszach mieszanych – 1,8%. W funduszach surowcowych będących dobrym zabezpieczeniem przed inflacją jest 4,6%. Natomiast blisko 20% zainwestowanych środków stanowią fundusze alternatywne (inwestujące w takie klasy aktywów jak private debt, private equity, nieruchomości czy wierzytelności). Na grafice 👇prezentujemy strukturę.

Analizując te dane można zauważyć podobieństwa w strukturze inwestycji w wybrane klasy aktywów, np. w akcje. Nasi klienci wykazują się mniejszą tolerancją ryzyka, przywiązując więcej uwagi do rozwiązań bezpiecznych, chroniących portfel przed spadkiem realnej wartości. Na uwagę z pewnością zasługuje nieco wyższy poziom zaangażowania klientów w inwestycjach alternatywnych. Dodanie tego typu inwestycji to świadoma strategia – zwiększają one odporność portfela na rynkową zmienność i pozwalają osiągać stabilniejsze wyniki. Jednocześnie wielu klientów poszukuje unikalnych rozwiązań wykraczających poza standardową ofertę dostępną na naszym rodzimym rynku.
Optymalna struktura portfela inwestycyjnego
A jak powinna wyglądać wg nas struktura Twojego portfela inwestycyjnego? To zależy od wielu czynników i żeby optymalnie ją dostosować bierzemy pod uwagę Twoje potrzeby, Twój profil inwestycyjny, na który składa się m.in. horyzont inwestycyjny, Twoja wiedza i dotychczasowe doświadczenie w zakresie inwestycji, sytuacja finansowa czy skłonność do ryzyka. Innymi słowy chcemy być pewni, że rekomendowany skład portfela będzie odpowiedni dla Ciebie.
Jeśli chcesz poznać optymalną wg nas strukturę Twojego portfela i otrzymać od nas rekomendacje konkretnych produktów daj nam znać – skontaktujemy się z Tobą w preferowanym terminie i miejscu. Za usługę doradztwa nie pobieramy opłat.
#Inwestowanie #Dywersyfikacja #Alokacja #DoradztwoInwestycyjne